Şht. Üst. Teğ. Mehmet Ata Sk. No:6, Cumhuriyet, 18100 Merkez / Çankırı

İnsan Organizmasındaki Sistemler – KPSS Beden Eğitimi Öğretmenlik Ders Notları

İnsan Organizmasındaki Sistemler – KPSS Beden Eğitimi Öğretmenlik Ders Notları

Özel bir görevi gerçekleştirmeyi üstlenmiş bir grup organın bir araya gelmesi ile organizmadaki sistemler veya başka bir tanımla organ sistemleri meydana gelmektedir. 2019 yılında KPSS Beden Eğitimi Öğretmenliği Alan Bilgisinde çıkması muhtemel olan egzersiz fizyolojisi dersinde önemli bir konu olan İnsan Organizmasındaki Sistemleri inceleyeceğiz.

Deri Kabuk Sistemi (Integumentary system)

Deri, saç, tırnak, ter ve yağ bezelerinden meydana gelir. Vücut ısısının düzenlenmesinde yardımcı olur. Organizmayı korur. Isı, basınç ve ağrı gibi kimyasal uyaranların alınmasını ve algılanmasını sağlar. 

İskelet Sistemi 

Vücudun kemik, kıkırdak ve eklemleri iskelet sistemini meydana getirir. İç organları koruma, organizmaya destek görevi bulunmaktadır.  Kan hücrelerini üretir ve minerallerin depolanmasında önemli rol oynar. 

Kas Sistemi

Organizmanın, çizgili düz ve kalp kaslarının bir araya gelmesi bu sistemi meydana getirir. Hareketlerin oluşması, postürün sağlanması ve ısı üretimine yardımcı olur. 

Dolaşım Sistemi

Kalp, kan ve damarlar bu sistemi meydana getirir. Oksijen ve besin dağılımı karbondioksit ve atık maddelerin taşınması, vücuttaki asit baz dengesinin sağlanması, hastalıklardan korunma, vücut ısının dengelenmesini sağlar.

Lenfatik Sistem

Lenf, lenf düğümleri, lenf damarları ve lenf bezlerinden oluşur. Protein ve plazmanın geri kardiovasküler isteme dönüşünü sağlar. Yağları sindirim sisteminden dolaşım sistemine taşır, kanı filtre eder, beyaz kan hücrelerini üretir ve hastalıklardan korur.

Sinir Sistemi

Beyin: omurilik, sinirler, duyu organlarından oluşur. Vücut aktivitelerinin kontrolünden ve koordinasyonundan sorumludur.

Hormonal Sistem

Hormon salgılama ve üretebilme yetisi olan bezlerden oluşur. Sinir sistemiyle birlikte vücut gelişimini kontrol eder ve aktivitelerni düzenler. 

Solunum Sistemi

Akciğer ve havanın akciğere ulaşımına kadar geçiş yolunu solunum sistemi oluşturur. O2 sağlama, CO2 atımı ve  asit-baz dengesinin sağlanmasına yardım fonksiyonlarını yerine getirir.

Sindirim Sistemi

Ağız, yemek borusu, pankreas, mide, karaciğer, safra kesesi, ince ve kalın bağırsak, rektum ve anüsten oluşur. Görevi, yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalanması ve vücudun değişik kısımlarında kullanılabilir hale getirebilmektir. 

Boşaltım Sistemi

Böbrekler, üreter ve üretradan oluşur. Vücut için zararlı ve yararsız olan atık maddelerin uzaklaştırılması, vücudun kimyasal içeriğinin düzenlenmesi, su ve elektrolit dengesinin, asit ve baz dengesinin sağlanmasına yardım eder.

Üreme Sistemi

Erkeklerde testis, kadınlarda ovaryum gibi sperm ve yumurta üreten organlardan oluşur. Yeni organizma üretimi ve nesillerin devamını sağlar.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.