Şht. Üst. Teğ. Mehmet Ata Sk. No:6, Cumhuriyet, 18100 Merkez / Çankırı

Beden Eğitimi ve Spor ile İlgili Temel Kavramlar

Beden Eğitimi ve Spor ile İlgili Temel Kavramlar

Günümüzde beden eğitimi ve spor küreselleşmenin ve rekabetin artması ile en heyecan verici dönemine girmiştir. İnsan vücuduna belli amaçlara özgü kullanma ve geliştirmeleri, insanlık tarihi kadar eskidir. Fiziksel uygunluk bilincinin artması koruyucu tıbbın öneminin anlaşılması, spor dallarındaki özelleşmenin artması ve nüfusların büyük çoğunluğunun katılımının sağlanması için beden eğitimi ve sporun yeri ve önemi çok fazladır. Şimdi ise Beden Eğitimi ve Spor İle İlgili KPSS’de çıkması muhtemel kavramları beraber inceleyeceğiz.

Aktif Yaşam ;

Çok boyutlu davranış bileşenleri içermektedir. Devinişsel boyut, fiziksel etkinliğe katılım sonucunda bireyden bireye değişebilir. Bilişsel boyutta ise nasıl aktif olunup nasıl birleştirileceği, duygusal boyutta ise etkinliğe karşı olumlu duygular hissetmeyi içermektedir. 

Fiziksel Etkinlik ;

Vücudun iskelet kasları ile uzayda ürettiği hareketleri inceleyen davranıştır. Fiziksel etkinliğin özel hareket becerileri ve fiziksel uygunluk ölçüleri gibi büyük performans bileşenleri de bulunmaktadır.

Fiziksel Uygunluk ;

Hareketlerin doğru olarak yapılması ve fiziksel uygunlukla ilgili olarak vücudun mevcut durumudur. Bireyin günlük etkinliklerini yaparken yorgunluk duymaksızın sürdürebilmesini ve kolaylıkla yapmasını sağlayan durum ve koşuldur. Genel olarak fiziksel uygunluğu üç bölümde inceleyebiliriz. Motorsal yetenek, Kas kuvveti ve dayanıklılığı, Kalp – Solunum dayanıklılığı şeklindedir. Fiziksel uygunluk kavramı günümüzde gelişimini sürdürmekte olup, bu faktörlere morfolojik ve metabolik etkenlerde eklenmiştir. 

Hareket 

Vücudun herhangi bir bölümündeki gözle görülür değişim pozisyonu, vücudun konum değiştirmesine hareket denir. Hareket bir kişiye yada belirli bir noktaya göre yer değiştirmek olarak tanımlanabilir. Hareketsizlik ise bir nesnenin konumunu bir çizgiye yada  bir yüzeye göre sabit kalması halidir. Bireylerin kullanabileceği, temel hareket davranışları, lokomotor beceriler, non-lotomotor beceriler, manipulatif beceriler ve denge olarak sınıflandırılabilir.

Beden Eğitimi ile Spor Arasındaki Fark Nedir ?

Günümüzde sporun belirlenmiş kesin bir tanımı olmamak ile birlikte ” bireyin performans dayalı rekabet duygunu içeren ortamlarda devinişsel, bilişsel ve duyuşsal özelliklerini belirli kurallar çerçevesinde yarıştırmasını sağlayan ve bir çok disiplin ile iş birliği içerisinde olan bilimsel bir olgu” olduğu söylenebilir. Spor, beden eğitiminden farklı olarak, bir yarışma, reklam aracı, bir meslek, üretime katkı sağlayan bir olgu, toplumlar arasındaki ilişkileri artıran bir olgu, bir seyir vasıtası, politika aracı ve profesyonel bir uğraş olarak tanımlanabilir, ortak yönleri ise eğitim ve eğlence aracı olmaları, serbest zaman faaliyeti olmaları, bir bilim ve teknik olmaları, zevk ve estetik unsurları barındırmaları ve kişiler arasındaki ilişkileri artırmaları olarak sıralanabilir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.